Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim poręczysz cudzy dług, sprawdź wypłacalność dłużnika

03 lutego 2010 | Dobra firma | Ryszard Sadlik

Poręczyciel nie może uwolnić się od odpowiedzialności wynikającej z udzielonego poręczenia, nawet jeśli pozostawał w błędzie co do wypłacalności osoby, za którą poręczył

Poręczenie stanowi jedną z najbardziej popularnych form zabezpieczania zobowiązań zwłaszcza w zakresie kredytów i pożyczek.

Wynika to przede wszystkim z dwóch najistotniejszych cech poręczenia, a mianowicie:

solidarnej i osobistej odpowiedzialności poręczyciela oraz stosunkowo prostego sposobu ustanawiania tego zabezpieczenia, zwłaszcza w porównaniu z takimi formami, jak hipoteka czy zastaw rejestrowy.

Grzeczność raczej niewskazana

Poprzez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.). Istotą poręczenia jest zatem gwarancja, że poręczyciel wykona zobowiązanie, gdyby go nie wykonał dłużnik (876 § 1 k.c.).

Przy czym poręczyciel ponosi odpowiedzialność tylko wówczas, gdy powstało i istnieje ważne zobowiązanie dłużnika głównego. Natomiast o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8539

Spis treści
Zamów abonament