Nie od wszystkich świadczeń pracownik musi płacić
Osoby zatrudnione w firmach oprócz pensji często otrzymują różne dodatkowe profity. Nie wszystkie są opodatkowane
Różnego rodzaju świadczenia dla pracowników są przyczyną licznych sporów podatników i płatników z fiskusem. Ostatnio najwięcej z nich dotyczy dodatkowych abonamentów medycznych wykupywanych pracownikom przez firmy.
Organy podatkowe uparcie twierdzą, że należy od nich odprowadzać podatek. Tymczasem w większości wyroków sądy uznają, że samo postawienie do dyspozycji podatnika możliwości skorzystania przez niego z usługi nie powoduje uzyskania przychodów.
To by oznaczało, że nie powinno być również podatku od organizowanego przez pracodawcę dojazdu do pracy (zatrudnione osoby nie mają przecież obowiązku z niego korzystać).
MF: przychód da się ustalić
Kolejna przyczyna sporów to imprezy integracyjne. Tu także w ostatnich latach stanowisko fiskusa bardzo się zaostrzyło i nic nie wskazuje na to, aby miało się zmienić.
Świadczy o tym interpretacja ministra finansów z 11 grudnia 2009 r. (DD3/033/106/KDJ/08/PK-1048), w której zmienił on wcześniejszą, korzystną dla wnioskodawcy, odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu.
Pytanie dotyczyło spotkania integracyjnego dla pracowników. W pierwszej interpretacji organ podatkowy wskazał, że skoro nie ma możliwości określenia, w jakim stopniu poszczególni pracownicy korzystali z oferowanych świadczeń, to ich wartość nie jest ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta