Urzędy i starostwa nie płacą daniny
Podatek od nieruchomości jest dochodem gmin. Dlatego też niektóre grunty i budynki będące we władaniu tych jednostek są z niego zwolnione. Czasem jednak gmina musi zapłacić sama sobie
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle, budynki oraz grunty, z wyjątkiem tych, które podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.
Zasady, na jakich nieruchomości podlegają opodatkowaniu, określają przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.).
Jej przepisy określają również, jakie nieruchomości opodatkowaniu nie podlegają oraz jakie kategorie podatników zostały z obowiązku uiszczania tej daniny zwolnione. Ponadto ustawa przyznaje radzie gminy możliwość wprowadzania innych zwolnień, ale tylko odnoszących się do przedmiotu opodatkowania.
Drogi wewnętrzne
Jak wynika z treści art. 2 ustawy, poza użytkami rolnymi i lasami – na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza – opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają m.in. nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.
Daniny tej nie uiszcza się również od gruntów zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta