Egzekucja musi być zgodna z prawem
Od komornika, który ściągnął pieniądze z naruszeniem przepisów można domagać się odszkodowania
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2010 r. (sygn. V CSK 272/09).
Tadeusz S. zaciągnął na początku lat 90. ubiegłego wieku kredyt w pierwszym Polsko-Amerykańskim Banku w Krakowie. Ponieważ przestał go spłacać, bank w 1994 r. wypowiedział mu umowę, zażądał zwrotu całości kredytu, a następnie wystawił bankowe tytuły wykonawcze.
Dokumenty, stosownie do art. 53 ust. 2 obowiązującego wówczas prawa bankowego z 1989 r,. były bezpośrednią podstawą wszczęcia egzekucji komorniczej na rzecz banku, bez potrzeby uprzedniego angażowania sądu w jakiejkolwiek formie.
Zmieniło się to dopiero w 1998 r. z wejściem w życie obowiązującego dziś prawa bankowego z 1997 r. Banki wystawiają teraz bankowe tytuły egzekucyjne, które dla wszczęcia egzekucji komornicznej muszą uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności.
Jednakże zarówno pod rządem starych, jak i aktualnych przepisów, egzekucja na podstawie bankowego tytułu wykonawczego może być prowadzona tylko i wyłącznie na rzecz banku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta