Albo z urzędu, albo na wniosek strony
Podanie w sprawie wznowienia postępowania wnosi się do organu administracji, który wydał decyzję w pierwszej instancji, jednak postanowienie o wznowieniu, jak również decyzję w sprawie odmowy wydaje ten, który orzekał w sprawie w ostatniej instancji
Jak wynika z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, postępowanie może zostać wznowione z urzędu albo na wniosek strony. W tym ostatnim wypadku powinien on zostać zgłoszony w odpowiednim terminie.
Jak wynika z art. 148 k.p.a., podanie w tej sprawie należy wnieść w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okolicznościach stanowiących podstawę do wznowienia postępowania.
Jeżeli przyczyną wznowienia jest to, że strona bez własnej winy nie uczestniczyła w postępowaniu, termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o istnieniu decyzji administracyjnej.
Wznowienie postępowania z urzędu może natomiast nastąpić w każdym czasie. Jedyne ograniczenia w tej kwestii zostały przewidziane w art. 146 k.p.a., zgodnie z którym uchylenie decyzji z przyczyn określonych w art. 145 § 1 pkt 1 i 2 (dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe, decyzja została wydana w wyniku przestępstwa) nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło dziesięć lat.
W pozostałych przypadkach, wymienionych w art. 145 ust. 1 pkt 3 – 8 i art. 145a, decyzji nie uchyla się, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło pięć lat .
Nieuprawniony podmiot
Badając dopuszczalność wznowienia postępowania, organ administracji powinien przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta