Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy odpisach przyjmujemy wartość z ewidencji

16 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Sitek

Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży części zamiennych do pojazdów samochodowych i maszyn rolniczych. Zamierzam całe przedsiębiorstwo, tj. środki trwałe (w tym budynek sklepu wraz z gruntem), wyposażenie i towary handlowe, wnieść aportem do spółki cywilnej, którą założę z synem i żoną. Jak ustalić wartość przejętych środków trwałych dla celów amortyzacji?

Jeżeli w skład wniesionego do spółki cywilnej przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego) będą wchodziły środki trwałe wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, to zastosowanie znajdą art. 22g ust. 14a oraz art. 22h ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A to oznacza, że wartość początkową przejętych środków trwałych należy ustalić w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji prowadzonej w ramach samodzielnej działalności gospodarczej przy uwzględnieniu dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuacji wcześniej przyjętej metody amortyzacji.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lutego 2010 r. (IPPB1/415-855/09-5/KS).

Podstawa prawna:

– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8550

Spis treści
Zamów abonament