Kwestia partnerstwa
Rozszerzenie sojuszu atlantyckiego i Unii Europejskiej jako próba trwałości polsko-niemieckiej wspólnoty interesów
Kwestia partnerstwa
Niemcy przyznają, że polska polityka zagraniczna końca roku 1989 i w ciągu 1990 odegrała korzystną rolę w zjednoczeniu Niemiec.
Minister Klaus Kinkel niedawno i nie po raz pierwszy przypomniał, że właśnie Niemcy były państwem, które "głównie skorzystało" z przemian demokratycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Wsferze polityki pamięć bywa krótka, miarodajność pojęcia wdzięczności zaś -- problematyczna. Lata 1989 --1990 wywarły jednak pewien wpływ na poczucie wspólnych interesów Niemiec i Polski. Te interesy istnieją obiektywnie, jednak konieczna jest ich świadomość. Nie każdy jest politykiem realnym. Tej świadomości zabrakło przede wszystkim w Rzeszy Niemieckiej w latach nie tylko hitlerowskich, lecz także wcześniej. O tę świadomość, także w najtrudniejszych okolicznościach, zabiegał polski polityk niepodległościowy i publicysta Władysław Studnicki. Na dzisiejszej scenie publicznej jestem zapewne ostatnim, który wkońcowych latach jego działalności w Polsce, czyli w strasznym czasie okupacji niemieckiej w Warszawie, słuchał jego programu politycznego, jego wyjaśnień, rozmawiał z nim. Inauguracja konwersatorium polsko-niemieckiego jest okazją, aby złożyć hołd mocnemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta