Prawa i wolności w Finlandii
Trwały symbol niepodległości państwa
Prawa i wolności w Finlandii
Tomasz Chłoń
Wojciech Sadurski proponował na łamach "Rzeczpospolitej" z 2 kwietnia falandyzację projektu konstytucji w części dotyczącej praw i wolności przyjętej przez Komisję Konstytucyjną. Ciekawe, że gdyby zabrać się za jej finlandyzowanie (konstytucji, a nie Komisji) , to efekt mógłby być taki sam.
W systemie prawnym Finlandii konstytucję tworzą cztery odrębne ustawy zasadnicze: o ustroju państwa (której dotyczy niniejszy tekst) , o parlamencie, o odpowiedzialności członków rządu oraz o trybunale stanu. Trwają prace mające na celu uchwalenie do 2000 r. jednolitego aktu konstytucyjnego.
Finowie starannie przygotowują swoje prawa. Niechętnie dokonują w nich zmian, chyba że jest to rzeczywiście potrzebne. Od 1 sierpnia 1995 r. obowiązuje tutaj poprawka konstytucyjna, która na nowo uregulowała kwestie podstawowych praw i wolności. Wcześniejszy rozdział fińskiej ustawy zasadniczej odnoszący się do tych spraw przetrwał prawie bez zmian od jej uchwalenia, tj. 17 lipca 1919 r. (nowela z 1972 r. dotyczyła jedynie szerszego zagwarantowania prawa do pracy) . Reforma mogła zostać przeprowadzona tak późno, ponieważ wiele praw funkcjonowało, mimo że nie były zapisane wprost. Decydował cel, a nie verbum legis. Bardzo istotną rolę odgrywał też stosunek do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta