Azja Środkowa: którędy do świata
Idea imperium i niepodległość narodów
Azja Środkowa: którędy do świata
Bohdan Cywiński
Kilka tygodni temu sformułowaliśmy sobie w tym cyklu banalną może, ale dość dobitną i dlatego wartą zapamiętania parę stwierdzeń: "Idea imperium stanowi zagrożenie niepodległości narodów. Idea niepodległości narodów stanowi zagrożenie imperium".
Prawdziwość tych zdań ogólnych stwierdzamy wyraźnie, odwołując się do znanych nam dość dobrze i zrozumiałych przykładów z Europy Wschodniej, zwłaszcza z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Warto jednak zapytać, jak te twierdzenia weryfikują się bądź falsyfikują na obszarach innych, dalszych, w obrębie odmiennych kultur życia społecznego -- chociażby za Uralem. Jako Europejczycy, mamy stałą skłonność do traktowania naszych wyobrażeń o życiu zbiorowym jako uniwersalne, jedyne możliwe i wszędzie obowiązujące. Warto więc sprawdzić, czy nasze spostrzeżenie, odnoszące się pierwotnie do pogranicza kultur rosyjskiej i europejskiej, okaże się słuszne w odniesieniu do azjatyckich sąsiadów Rosji i ludów przez nią w toku dziejów podbitych.
Nie trzeba chyba uzasadniać, że kwestia ta ma sens nie tylko teoretyczny i naukowy. Polityczna waga pytania o stabilność rosyjskiego panowania nad północną Azją i o wewnętrzną strukturę tego nieprawdopodobnego kolosa jest oczywista....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta