Zabawa w manekina
Jak udawać kogoś, kimś się nie jest
Zabawa w manekina
Grzegorz Sieczkowski
W życiu społecznym obowiązują pewne mechanizmy. Na przykład: można być kimś, kto udaje kogoś zupełnie innego. Na dodatek jest to zjawisko na tyle powszechne, że nie zawsze i nie wszyscy je zauważają. A jak się okazuje, wielu ludziom i instytucjom takie zachowania przychodzą bez najmniejszego trudu, dzięki czemu w oczach tzw. opinii czasami uchodzą za osoby poważne, niemal autorytety.
Ostatnio w środowiskach paraliterackich ogromną karierę zrobiła Manuela Gretkowska, autorka kilku powieści. Ktoś, kto prześledził uważnie anonse reklamowe jej książek oraz wywiady udzielane przez tę młodą pisarkę, może odnieść wrażenie, że entuzjastą jej twórczości jest między innymi jedyny żyjący polski literacki noblista. A wcale tak nie jest. Gretkowska mówi swoje, co zrozumiałe, bo zawsze lepiej powołać się na Czesława Miłosza niż na przykład na własnych znajomych. Noblista Miłosz odwiedził ostatnio redakcję "Rzeczpospolitej" (relacja ze spotkania w dzisiejszym dodatku "Plus -- Minus" I i V) i koleżanki wątpiące w umiejętności pisarskie Manueli Gretkowskiej postanowiły go przepytać na tę okoliczność. I co się okazało?
Być gwiazdą
A to, że ktoś kiedyś z redakcji "Brulionu" zadzwonił do profesora Miłosza i dopytywał się, który z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta