Dar rozumu
Spór o właściwą koncepcję sztuki
Dar rozumu
Interesujące są zawsze te książki, które pokazują źródło przyjętych powszechnie opinii. Widać wtedy, że poglądy te -- dla współczesnych oczywiste, niepodważalne i samo przez się zrozumiałe -- przeszłość mają i tym samym podlegają zakwestionowaniu. Tak ma się m. in. sprawa z miejscem sztuki i jej rolą w kulturze Europy Zachodniej. Tu warto od razu uprzedzić: książka Piotra Jaroszyńskiego nie jest ani historią sztuki, ani też nie opisuje poglądów filozoficznych poszczególnych twórców. Pokazuje natomiast, jaki wpływ na współczesne rozumienie sztuki, miejsce artysty, znaczenie wyobraźni miały teorie filozoficzne. Co więcej, autor "Metafizyki i sztuki" stara się pokazać właściwe miejsce sztuki w życiu ludzkim. Co to znaczy?
Według Jaroszyńskiego działalność artystyczna odniesiona jest do kryterium prawdy. Piękno nie jest cechą czysto subiektywną, zależną od prywatnego smaku tylko, ale odnosi się do rzeczywistości. Trzeba przyznać, że w takiej epoce jak nasza, kiedy wszystko zdaje się być sprawą sądu jednostkowego, odważna to postawa. Mało tego! Jaroszyński podkreśla, iż przeciwnie niż przyjęto mniemać, to rozum a nie wyobraźnia jest najwyższy w hierarchii władz umysłowych człowieka. Te poglądy łatwo mogą sprawić, że czytelnik uzna je za wynik płytkiego racjonalizmu. Tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta