Zmarli zobowiązują żyjących
Zmarli zobowiązują żyjących
Rozmowa z historykiem Krzysztofem Szwagrzykiem, autorem książki "Golgota wrocławska 1945 -- 56"
Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1945 -- 56, który zostanie w sobotę odsłonięty na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim, upamiętnia członków dolnośląskich organizacji niepodległościowych straconych, zamordowanych i zmarłych w tym okresie we wrocławskim więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej. Kim oni byli?
Generalnie byli to ludzie, którzy nie zgadzali się na uzależnienie Polski od Związku Sowieckiego, który doprowadził do narzucenia krajowi ustroju komunistycznego. Uważali, że należy czynnie przeciwstawiać się władzom komunistycznym, licząc na zmianę sytuacji międzynarodowej w wyniku konfliktu Wschód -- Zachód.
Ile osób zostało pochowanych na Osobowicach?
Na podstawie wpisów w księgach cmentarnych ustalono, że w latach 1946 -- 54 na zlecenie więzienia przy ulicy Kleczkowskiej w kwaterach 81 Ai 120 Cmentarza Osobowickiego pochowano 773 osoby. Z moich badań wynika, że co najmniej 70 spośród nich to członkowie organizacji niepodległościowych działających w latach powojennych na Dolnym Śląsku, którzy za tę działalność byli więzieni przy Kleczkowskiej, a następnie zostali tam straceni na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego, zostali zamordowani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta