Życie i śmierć atamana
70 lat temu zginął Symon Petlura
Życie i śmierć atamana
jakim było obalenie hetmana i stosowanie rewolucyjnych metod w polityce.
Gdy bolszewicy usadowili się na Ukrainie na dobre, Symon Petlura nie ustawał na emigracji (wpierw w Polsce, potem na Węgrzech, w Szwajcarii i Francji) , wzabiegach o sprawę ukraińską. Utworzył Centrum Państwowe (istniejący do 1992 r. rząd emigracyjny! ), publikował w stworzonym przez siebie "Tryzubie".
25 maja 1926 r. na paryskiej ulicy Racine dosięgło go 7 kul (liczba symboliczna, gdyż tyle liter ma słowo Ukraina) wystrzelonych przez Samuela Schwarzbarda, mszczącego rzekomo pogromy Żydów organizowane przez Petlurę. Piszę o zemście rzekomej, gdyż zamachowiec nie mścił pogromów, lecz wykonywał zlecenie sowieckego GPU, które do nadzorowania zamachu mającego sparaliżować ukraińskie dążenia niepodległościowe, wysłało do Paryża doświadczonego wywiadowcę Michała Wołodina, zaś już wtedy istniało wiele dowodów, że Petlura, socjalista, mason, znany z dobrych stosunków do sprawy żydowskiej, przeciwstawiał się stanowczo pogromom dokonywanym w warunkach anarchii, gdy na Ukrainie raz za razem zmieniały się rządy.
Proces zabójcy Petlury w 1927 r. zamienił się m. in. za przyczyną komunistycznego obrońcy Schwarzbarda w proces samego Petlury. Tragedią stało się również wzięcie w obronę mordercy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta