Jak rozliczyć się z podatków przy połączeniu i likwidacji spółki
Likwidacja bądź połączenie spółek kapitałowych jest częstym efektem restrukturyzacji, której celem jest uproszczenie struktury grupy kapitałowej. Przy takich działaniach nie można zapominać o skutkach podatkowych
Warto prześledzić, krok po kroku, potencjalne konsekwencje i ryzyko związane z restrukturyzacją, żeby nie dopuścić do wystąpienia w przyszłości zdarzeń niwelujących osiągane korzyści.Gdy chodzi o CIT, przyjrzyjmy się najpierw konsekwencjom likwidacji dla udziałowca, który otrzyma majątek likwidacyjny.
W takim wypadku opodatkowana jest nadwyżka wartości rynkowej majątku otrzymanego w drodze likwidacji nad kosztem nabycia/objęcia udziałów w likwidowanej spółce. Ten z kolei określany jest w zależności od sposobu nabycia/objęcia udziałów.
19-proc. stawka albo zwolnienie
Dywidenda likwidacyjna podlega opodatkowaniu 19-proc. stawką podatku dochodowego. W praktyce jest ona dosyć rzadko stosowana z uwagi na możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wprowadzonego na skutek wdrożenia dyrektywy 90/435/EWG w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich.
Jednym z warunków zwolnienia jest posiadanie przez uzyskującego dywidendę bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Zwolnienie nie odnosi się jednak do sytuacji, kiedy to polska spółka otrzymuje dywidendę polikwidacyjną od spółki zagranicznej. Jest ona opodatkowana na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta