Trybunał uchylił niekonstytucyjną opłatę planistyczną
Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego może wpływać na wzrost wartości nieruchomości, a w konsekwencji na uzyskaną przez właściciela cenę z jej sprzedaży. Ustawodawca nakazuje dzielić się tym zyskiem z gminą
Zgodnie z przepisami ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 ze zm.), jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt (burmistrz, prezydent miasta) pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie.
Jej wysokość określa się w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości, z zastrzeżeniem, że jej wysokość nie może przekraczać 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta, jak wynika z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu, jest dochodem własnym gminy.
Zmiana, która nic nie zmienia
Opłatę planistyczną pobiera się także w sytuacji, gdy przed uchwaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego nie obowiązywał stary. W takiej sytuacji wzrost wartości nieruchomości związany z jego uchwaleniem oznaczać będzie różnicę pomiędzy wartością szacowaną z uwzględnieniem przeznaczenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta