Nie ma VAT przy podziale majątku likwidowanej spółki
Przekazanie majątku udziałowcom zlikwidowanej spółki nie jest dostawą ani usługą, nie podlega więc VAT. Niestety, niektóre organy podatkowe mają na ten temat inne zdanie
Ustawa o VAT reguluje opodatkowanie VAT towarów w sytuacji rozwiązania spółek nieposiadających osobowości prawnej oraz zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, milczy jednak na temat opodatkowania transakcji bezpośrednio związanych z likwidacją osób prawnych.
W związku z tym poszczególne transakcje dokonywane w ramach czynności likwidacyjnych spółki kapitałowej powinny być rozliczone dla celów VAT zgodnie z ogólnymi regułami.
Odrębną kwestią jest natomiast opodatkowanie VAT podziału majątku likwidowanej spółki. Pomijamy tu sytuację, gdy udziałowcy otrzymują gotówkę. Zakładamy, że przekazywany jest majątek bez uprzedniego spieniężenia (zasadniczo aktywa), jako że jest to popularny sposób przeprowadzenia restrukturyzacji grupy kapitałowej posiadającej aktywa o znacznej wartości, których nie chce się wyzbyć (np. nieruchomości) w procesie likwidacji.
To nie działalność gospodarcza
Na początek warto zastanowić się, czy transfer majątku likwidowanej spółki do udziałowca odbywa się w ramach działalności gospodarczej likwidowanej spółki. Ustawa o VAT wskazuje bowiem wyraźnie, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług wykonywane przez podatnika tego podatku.
Podatnikiem natomiast są m.in. spółki wykonujące działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta