Dar dla Yad Vashem nielegalny?
Ofiarowanie izraelskiemu instytutowi pamiętnika Żydówki z getta w Polsce było przestępstwem – uznał biegły
Pamiętnik Rutki Laskier przez ponad 60 lat leżał w mieszkaniu jej przyjaciółki w Będzinie, dziś 92-letniej Stanisławy Sapińskiej. 14-letnia Żydówka pisała go w latach 1942 – 1943, tuż przed likwidacją miejscowego getta i wywózką do obozu, gdzie została zamordowana w komorze gazowej. Przed deportacją rękopis zdeponowała u Sapińskiej pod schodami domu.
Zapomnieli o pozwoleniu
Ujawniony w 2005 roku pamiętnik stał się sensacją. Od tego czasu został wydany w kilku językach na całym świecie, nakręcono na jego temat kilka filmów dokumentalnych, jeden z nich zrealizowała BBC.
Początkowo miał trafić do Muzeum Zagłębia w Będzinie, ale kiedy w Izraelu odnaleziono siostrę Rutki, Sapińska postanowiła przekazać go Instytutowi Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie.
W akcję przekazania pamiętnika zaangażował się prezydent Będzina, który we wrześniu 2006 roku poinformował dyrektora Yad Vashem, że zostanie on podarowany instytutowi.
Jednak urzędnicy nie wystąpili o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta