Pekao SA pod lupą nadzoru
Komisja Nadzoru Finansowego sprawdzi nową strukturę Banku Pekao SA. Alicja Kornasiewicz, zanim dostanie zgodę KNF na objęcie prezesury banku, będzie musiała wyjaśnić wprowadzenie tzw. dywizjonalizacji
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zamierza dokładnie sprawdzić, jakie zmiany w strukturze Pekao SA planuje przeprowadzić jego główny akcjonariusz, czyli włoski UniCredit.
W większości należących do Włochów banków w Europie działa już nowa struktura organizacyjna oparta na tzw. dywizjach. W skrócie można powiedzieć, że UniCredit stworzył linie biznesowe, np. bankowość korporacyjną, detaliczną czy inwestycyjną. Każda linia ma swojego szefa w centrali grupy, przed którym odpowiadają lokalni szefowie tych linii. Strategia działania danego pionu czy też dywizji jest współtworzona lub tworzona przez centralę przy udziale lokalnych menedżerów. Ostateczne decyzje podejmuje jednak centrala.
19,3 tys. osób pracowało na koniec września w Pekao SA
– To jest model typowy dla dużych grup międzynarodowych, ale bardzo biurokratyzuje funkcjonowanie instytucji i wydłuża proces decyzyjny, co w efekcie spowalnia działanie organizacji – mówi Rafał Juszczak, były prezes PKO BP, który wcześniej przez kilka lat pracował w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta