Zanim zapłacisz, sprawdź czy musisz
Jeśli stwierdzimy, że danej osobie można przypisać w stosunku do określonej czynności działanie w charakterze podatnika, trzeba ustalić, czy czynność ta mieści się w katalogu objętym VAT. Tylko wtedy bowiem transakcja będzie opodatkowana
VAT podlegają tylko czynności wymienione w przepisach. Są nimi: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług (a także czynności z nimi zrównane), a także eksport i import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przy analizie konsekwencji podatkowych danej czynności (transakcji) kluczowe jest zatem określenie, czy mieści się ona w tym katalogu.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania danymi towarami jak właściciel. Pomimo że jest ona często utożsamiana ze sprzedażą, dostawa towarów nie musi się wiązać z przeniesieniem własności danej rzeczy. Kluczowe jest przeniesienie „ekonomicznego władztwa” nad rzeczą.
Z kolei świadczeniem usług jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności oraz świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej.
Stosunek prawny
Istotnym warunkiem uznania danej czynności za opodatkowaną VAT jest istnienie stosunku prawnego pomiędzy stronami transakcji. Innymi słowy, aby doszło do opodatkowania VAT danej czynności, musi być ona dokonana za zgodą obu stron. Nie podlegają zatem VAT czynności wykonywane wbrew woli jednej ze stron (poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta