Kiedy rozliczyć wewnątwspólnotową dostawę
Przedsiębiorca, który sprzedał towar unijnemu kontrahentowi, może do tej dostawy zastosować zerową stawkę VAT, ale pod warunkiem że ma stosowne dokumenty. Jak postąpić w razie ich braku?
Od 1 stycznia 2010 r. zasady rozliczenia w takiej sytuacji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) nieco się zmieniły.
Zerowa stawka pod pewnymi warunkami
Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o VAT WDT podlega opodatkowaniu według zerowej stawki. Jednym z warunków jej zastosowania jest posiadanie dokumentów, z których wynika, że towary będące przedmiotem WDT zostały dostarczone do nabywcy znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 42 ust. 1 i 3 ustawy o VAT).
Te regulacje były przedmiotem licznych interpretacji organów podatkowych i wyroków sądów administracyjnych. Mimo to ustawodawca nie zdecydował się na ich nowelizację.
Z początkiem nowego roku zmieniono natomiast przepisy mówiące, jak ma postąpić podatnik, który nie ma dokumentów upoważniających do stosowania obniżonej stawki, czyli art. 42 ust. 12, 12a oraz 13 ustawy o VAT.
Jak było
Zgodnie z wcześniej obowiązującymi przepisami postępowanie podatnika, który przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie zebrał wymaganych prawem dowodów uprawniających do opodatkowania WDT zerową stawką, było przede wszystkim uzależnione od przyjętego okresu rozliczeniowego. I tak przedsiębiorca, który wybrał rozliczenie za okresy kwartalne, nie wykazywał WDT w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta