Dobre obyczaje także w spółkach prywatnych
Uchwałę wspólników można podważyć nie tylko z przyczyn wskazanych w kodeksie spółek handlowych, lecz także ze względu na jej sprzeczność z zasadami współżycia społecznego
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 25 lutego (I CSK 384/09).
Sprawę tę wszczął jeden z dwu wspólników spółki z o.o. Zamco – firma Gem Management Limited z siedzibą na Wyspach Dziewiczych. Drugim wspólnikiem był Hugh A. mieszkający w USA. Utworzona przez nich spółka miała kapitał zakładowy wynoszący 50 tys. zł.
Amerykański wspólnik był szybszy
Do Gem należało 475 jej udziałów (49,7 proc. kapitału), a do Hugh A. – 525 (50,3 proc.). Spółka Zamco zawarła w 2007 r. z WSK PZL umowę zobowiązującą tę firmę do sprzedania jej 100 proc. udziałów w zakładzie metalurgicznym.
W celu sfinansowania tej inwestycji zgromadzenie wspólników Zamco podjęło zaprotokołowaną notarialnie uchwalę o podwyższeniu jej kapitału zakładowego do ponad 3 mln zł (równowartość 1 mln dol.). Miał on być pokryty wpłatami pieniężnymi.
W uchwale tej wyłączono prawo pierwszeństwa w objęciu nowych udziałów oraz zapisano, że nowe udziały może objąć każdy ze wspólników. Druga uchwała obejmowała tekst jednolity umowy spółki.
Wspólnicy uzgodnili ponadto, że nastąpi wyrównanie dotychczasowych udziałów w ten sposób, że Hugh A. sprzeda spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta