Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O kredyty i pożyczki powalczą tylko nieliczni

02 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Wojciech Rup
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Niezwykle restrykcyjna formuła wyznaczania granic zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego ograniczy większości gminom możliwość zaciągania zobowiązań na finansowanie swych zadań

Jak mówi stare żydowskie przysłowie, nie pożycza się pieniędzy temu, kto ich naprawdę potrzebuje. Czy tak żartobliwie sformułowana maksyma znajduje odzwierciedlenie w zasadach wprowadzonych ustawą z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wyznaczających granice dopuszczalnego zadłużenia gmin, powiatów i województw samorządowych?

Do końca 2013 r.

Samodzielność prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego podlega ograniczeniom ustawowym. Wyznaczają one granice dopuszczalnego zadłużenia z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz wyemitowanych papierów wartościowych.

Do tytułów zadłużenia objętych ograniczeniami zadłużenia zalicza się także potencjalne płatności z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń.

W obowiązujących do końca 2013 r. przepisach ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych ustalono dopuszczalne zadłużenie według dwóch kryteriów.

Według jej art. 169 spłaty rat wraz z odsetkami wymienionych wyżej tytułów dłużnych w danym roku budżetowym nie mogą przekraczać 15 proc. planowanych na ten rok dochodów budżetowych, natomiast zgodnie z art. 170 tej ustawy łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec roku nie może przekraczać 60 proc. wykonanych w tym roku dochodów budżetowych, a na koniec poszczególnych kwartałów tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8562

Spis treści
Zamów abonament