Bez postępowania likwidacyjnego firma nie przestanie istnieć
Wspólnicy spółki z o.o. mogą zadecydować o jej rozwiązaniu. Jednakże straci ona swój byt prawny i zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego
– Niewielka spółka z o.o. nie funkcjonuje praktycznie od ponad dwu lat. Wspólnicy chcieliby ją definitywnie zlikwidować. W jaki sposób to przeprowadzić? Czy konieczne jest zaangażowanie likwidatora? – pyta czytelnik.
Głównym sposobem rozwiązania spółki z o.o. jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników uchwały o jej likwidacji. Jeśli nie ma między nimi zgody co do zakończenia bytu spółki, a są ważne powody do jej likwidacji, na żądanie wspólnika albo członka zarządu sąd może rozwiązać spółkę w dwóch wypadkach:
- gdy osiągnięcie celu spółki okazało się niemożliwe,
- jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki.
Powodem uzasadniającym rozwiązanie spółki przez sąd jest również poważny konflikt między wspólnikami czy utrata zaufania potrzebnego do prowadzenia wspólnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta