Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielki wyrąb lokali

02 marca 2010 | Kraj | Jarosław Kałucki Aneta Stabryła Izabela Kacprzak
W remont starej siedziby Nadleśnictwa Kobiór  (woj. śląskie) przez lata zainwestowano setki tysięcy złotych. Poważne prace prowadzono tu jeszcze  w 2006 r. Jednak według opinii sporządzonej dla Lasów dwa lata temu  obiekt to kompletna ruina.  Czy stanie się mieniem zbędnym, które z bonifikatą mogą kupować pracownicy Lasów Państwowych?
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
W remont starej siedziby Nadleśnictwa Kobiór (woj. śląskie) przez lata zainwestowano setki tysięcy złotych. Poważne prace prowadzono tu jeszcze w 2006 r. Jednak według opinii sporządzonej dla Lasów dwa lata temu obiekt to kompletna ruina. Czy stanie się mieniem zbędnym, które z bonifikatą mogą kupować pracownicy Lasów Państwowych?
Leśniczówkę w Miedźnej na Śląsku za grosze wykupił obecny dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Leśniczówkę w Miedźnej na Śląsku za grosze wykupił obecny dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan

Dzięki nowym przepisom rzesze leśników będą mogły za grosze kupić leśniczówki, domy, a nawet wille

– Nowe przepisy uwolnią ogromny rynek lokali, na których prominentni urzędnicy Lasów będą się uwłaszczać za grosze – alarmuje wieloletni leśnik, a dziś poseł PiS Piotr Cybulski.

Lasy Państwowe już teraz wyprzedają swój majątek byłym i obecnym pracownikom. Wystarczy, że uznają go za nieprzydatny, a pracownik co najmniej przez trzy lata jest najemcą (art. 40a ustawy o Lasach Państwowych). Pracownicy otrzymują zwykle olbrzymie, sięgające 95 proc., bonifikaty. Z blisko 50 tys. takich lokali własnością pozostało dziś ok. 12 tys.

Ale wkrótce jeszcze więcej leśników będzie mogło wykupić domy, leśniczówki, a nawet wille w miastach.

Lawina superokazji

Pod koniec grudnia 2009 r. minister środowiska w rozporządzeniu ograniczył liczbę stanowisk w Lasach Państwowych, które uprawniają do zajmowania bezpłatnych mieszkań. Według nowych przepisów takie lokum przysługiwało będzie tylko leśniczym i nadleśniczym.

Dla reszty pracowników pozbawienie przywileju bezpłatnego lokum wcale nie musi być niekorzystne. Otwiera bowiem drogę do skorzystania z dobrodziejstwa art. 40a. Będą mogli wykupić nieruchomości od Lasów po atrakcyjnych cenach.

Lasy Państwowe nie ukrywają, że majątku będą się chętnie pozbywały. – Chcemy sprzedać te mieszkania, bo w tej chwili mamy 9 tys. lokali, w których ludzie nie płacą ani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8562

Spis treści
Zamów abonament