Pracodawca, który nie przestrzega przepisów, może mieć kłopoty
Szef posiada wiele uprawnień umożliwiających decydowanie o sytuacji pracownika, ciąży jednak też na nim sporo obowiązków, za których nieprzestrzeganie może być ukarany
Różne działania pracodawcy nieprzestrzegającego praw pracowników w rozumieniu przepisów kodeksu pracy mogą zostać zakwalifikowane np. jako wykroczenia lub przestępstwa. Takie czyny zagrożone są różnymi karami, a ich popełnienie może się wiązać też z przyznaniem pokrzywdzonemu pracownikowi odszkodowania.
Dyskryminacja w miejscu zatrudnienia
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownicy powinni być równo traktowani w miejscu pracy. Pracodawca powinien też przeciwdziałać wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu (art. 94 pkt 2b kodeksu pracy).
Pracownik, wobec którego dopuszczono się dyskryminacji, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 183d k.p.). Maksymalna jego wysokość nie jest określona. Zależy to od konkretnej sytuacji.
Zatrudniony pracownik może doświadczać także mobbingu, czyli działania lub zachowania dotyczącego pracownika lub skierowanego przeciwko niemu, polegającego na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołującego u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodującego lub mającego na celu poniżenie go lub ośmieszenie (art. 94 3 § 2 k.p.).
Mobbingowany pracownik może również w pewnych przypadkach domagać się od pracodawcy odszkodowania (art. 94 § 4 k.p.).
Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta