Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze na inwestycje z banków i instytucji międzynarodowych

02 marca 2010 | Dobra firma | Anna Ogonowska-Rejer

Nim sięgniemy po standardową ofertę, warto sprawdzić, czy dostępne jest finansowanie na preferencyjnych warunkach. Korzystniejsze zasady dotyczą przede wszystkim przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, oszczędzaniem energii czy rozwojem eksportu

Kredyt inwestycyjny może służyć np. do sfinansowania zakupu środków trwałych takich jak maszyny czy urządzenia, a także budowy, rozbudowy lub modernizacji obiektów związanych z działalnością gospodarczą. Niektóre banki pozwalają także wykorzystać go do refinansowania nakładów poniesionych w latach ubiegłych.

Na ogół większość parametrów związanych z kredytem jest ustalana w drodze negocjacji. Marża banku waha się od 0,5 do 6 pkt proc.

Wynegocjować można także wysokość prowizji (najczęściej wynosi od 0 do 5 proc.). Efekt negocjacji zależy przede wszystkim od kondycji finansowej firmy oraz jej zdolności kredytowej.

Wpływ na cenę ma również rodzaj i jakość proponowanego zabezpieczenia kredytu. Może to być np. hipoteka, zastaw, gwarancja bankowa, papiery wartościowe, poręczenia, weksle, ubezpieczenie kredytu. To, jakich zabezpieczeń zażąda bank, w dużym stopniu zależy od rodzaju finansowanej inwestycji oraz kondycji przedsiębiorstwa. Wartość zabezpieczenia powinna wynosić minimum 150 proc. pożyczanej przez bank sumy.

Kredyty inwestycyjne udzielane są na okres od 1 do 25 lat. Czas spłaty zależy w dużym stopniu od założonego okresu realizacji inwestycji oraz terminu, kiedy stanie się ona rentowna.

Maksymalna wysokość kredytu przeważnie nie może przekraczać 80 – 90 proc. wartości inwestycji. Rzadko się zdarza, że bank nie wymaga od klienta wkładu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8562

Spis treści
Zamów abonament