Co przysługuje rodzicom od szefa
Pracodawca musi się liczyć z tym, że pracujące matki i ojcowie mają nieco więcej uprawnień niż pozostali zatrudnieni. Gwarantują im to przepisy powszechne. Nie wyłącza to jednak przyznania dodatkowych bonusów z racji nowej roli
Przywileje zaczynają się już z pojawieniem się na świecie noworodka.
Dwa dni
Pracującemu ojcu przysługują dwa dni tzw. urlopu okolicznościowego. Jest to zwolnienie od pracy w razie urodzenia się jego dziecka.
Zapewnia je § 15 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).
Takiego urlopu udziela się podwładnemu w związku z ważnymi uroczystościami rodzinnymi oraz osobistymi i terminowo powinien się on z nimi łączyć. Dlatego młody tatuś występuje o to wolne w okresie nieodległym od tego zdarzenia.
Pozwala mu to np. odebrać matkę i noworodka ze szpitala czy załatwić sprawy związane z rejestracją potomka w urzędzie stanu cywilnego.
Z kolei dzięki art. 188 k.p. pracownik wychowujący dziecko w wieku do lat 14 ma dwa dni opieki w roku kalendarzowym i zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia. Jeśli jednak oboje rodzice pracują, muszą zdecydować, które z nich skorzysta z tego uprawnienia. Nie ma szans, aby zrobili to oboje.
Macierzyńskie dla obojga
Podstawowe uprawnienie, ale i medyczny wymóg pracującej matki polega na tym, że po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego (art. 180 k.p.). Ma on umożliwić opiekę nad maluchem i rekonwalescencję rodzicielki po ciąży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta