Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma różnic przy wypełnianiu świadectwa pracy

03 marca 2010 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Taki dokument dla pracownika tymczasowego sporządzamy tak samo jak dla każdej innej osoby. Dotyczy to m.in. informacji o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał jego stosunek pracy

Tak uważa Główny Inspektorat Pracy, do którego zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie.

Łatwiej na pozór

Obowiązująca od 24 stycznia br. ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 221, poz. 1737, dalej ustawa nowelizująca) miała uprościć niektóre zasady. Ale tak się nie stało, przynajmniej przy świadectwie pracy. Wątpliwości, które opisaliśmy w DOBREJ FIRMIE z 2 lutego 2010 r., dotyczyły m.in. tego, w jaki sposób należy w tym dokumencie:

- wykazać urlop z roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy,

- wskazać stanowiska, zakłady pracy i okresy zatrudnienia na potrzeby ZUS. Dla tych celów warto wpisać okresy nieskładkowe przypadające podczas pracy na rzecz poszczególnych pracodawców użytkowników.

Za 12 miesięcy

Agencja pracy tymczasowej (dalej APT) ma obowiązek wydać pracownikowi tymczasowemu zbiorcze świadectwo pracy za maksymalnie 12 miesięcy liczonych od podjęcia w niej zatrudnienia.

Okres ujęty w tym dokumencie może przekroczyć ten czas, jeśli zostanie wydany bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy zawartej jeszcze przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia.

Jedno świadectwo może bowiem obejmować zatrudnienie z 12 miesięcy od rozpoczęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8563

Spis treści
Zamów abonament