Wykorzystaj transfer pracowników przy umowach outsourcingowych
Zlecenie części firmowych zadań na zewnątrz może się odbyć bez zwolnień. Osoby z działu, którego obowiązki będzie wykonywał kontrahent, mogą być przecież przez niego przejęte
Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę jest procedurą uniwersalną i występuje w różnego rodzaju sytuacjach, np. w przypadku:
- prywatyzacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa,
- upadłości i likwidacji firmy,
- zmiany sytuacji rynkowej pracodawcy,
- wprowadzania nowych metod zarządzania, jak odchodzenie od pionowych struktur podporządkowania i zastępowania ich strukturami sieciowymi nastawionymi na współpracę oraz kreatywność pracowników.
Z przejęciem pracowników w ramach przejścia zakładu lub części zakładu pracy na nowego pracodawcę mamy także do czynienia niejednokrotnie w ramach realizacji kontraktów outsourcingowych.
Formalności ograniczone do minimum
Istota wykorzystania tej konstrukcji w procesie outsourcowania pewnych funkcji przedsiębiorstwa polega na tym, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną stosunków pracy z pracownikami przejętego zakładu pracy lub jego części.
Skutek ten następuje z mocy prawa. A więc firma outsourcingowa jako nowy pracodawca nie musi zawierać umów o pracę (ani podpisywać aneksów) z pracownikami firmy będącej jej klientem.
Powoduje to dla klienta firmy outsourcingowej wiele wymiernych korzyści, bo w razie przejęcia pracowników w ramach przejścia zakładu pracy w ogóle nie dochodzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta