Pozwól podwładnemu odpocząć od zajęć
Pracownikom przysługują przerwy w ciągu dnia roboczego. Część z nich jest obowiązkowa. Inne szef daje z własnej inicjatywy
Jeśli pracownik ucina sobie 10-minutową pogawędkę na korytarzu, nie od razu oznacza to, że marnuje czas, zamiast pilnie pracować. Może po prostu regeneruje siły. Trzeba bowiem pamiętać, że pracownicy mają prawo do pauz w pracy.
Kwadrans...
Najpowszechniejszą z nich jest przerwa przysługująca na podstawie art. 134 kodeksu pracy (k.p.). Przepis ten ustanawia obowiązek zapewnienia pracownikom, których dobowy czas pracy wynosi co najmniej sześć godzin, 15-minutowej przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy.
Krzysztof Rączka (w: Małgorzata Gersdorf, Krzysztof Rączka, Jacek Skoczyński „Kodeks pracy. Komentarz”, Warszawa 2008) wyjaśnia, że prawo do tej przerwy jest powiązane z faktycznym czasem trwania pracy w ciągu jednego dnia pracy, a nie z obowiązującą pracownika dobową normą czasu pracy.
Przykładowo, jeżeli pracownik zatrudniony na pół etatu, dla którego dobowa norma czasu pracy wynosi cztery godziny, pracuje określonego dnia sześć godzin, to w tym dniu pracodawca obowiązany jest zapewnić mu 15-minutową przerwę w pracy.
A czy pracodawca może dać podwładnym dłuższą przerwę?
Tak. Nie ma przeszkód prawnych, żeby szef z własnej inicjatywy, po odpowiednich uzgodnieniach z zakładową organizacją związkową lub, gdy ta u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta