Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykluczenie finansowe narasta

03 marca 2010 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska Aleksandra Kurowska
Najmniej kont osobistych mają osoby o najniższych dochodach. Wśród tych, którzy zarabiają do 1600 zł brutto, ma je ok.  64 proc., ale to i tak dwa razy więcej osób niż trzy lata temu.
źródło: Rzeczpospolita
Najmniej kont osobistych mają osoby o najniższych dochodach. Wśród tych, którzy zarabiają do 1600 zł brutto, ma je ok. 64 proc., ale to i tak dwa razy więcej osób niż trzy lata temu.
Edukacja powinna  zwiększyć wiedzę społeczną o zarządzaniu pieniędzmi  - Prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Edukacja powinna zwiększyć wiedzę społeczną o zarządzaniu pieniędzmi - Prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP
Informacje przekazywane klientom muszą być rzetelne  - Halina Wasilewska-Trenkner, ekonomistka, była minister finansów  i były członek RPP
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Informacje przekazywane klientom muszą być rzetelne - Halina Wasilewska-Trenkner, ekonomistka, była minister finansów i były członek RPP
Potrzebne są  niedrogie usługi  finansowe dla szerokiej grupy ludzi - Wiktor Kamiński, wiceprezes Krajowej SKOK
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Potrzebne są niedrogie usługi finansowe dla szerokiej grupy ludzi - Wiktor Kamiński, wiceprezes Krajowej SKOK
Ważną rolę w edu- kacji ma sektor społeczno-gospodarczy - Prof. Henryk Cioch, Katedra  Prawa Cywilnego KUL, specjalista  prawa spółdzielczego
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ważną rolę w edu- kacji ma sektor społeczno-gospodarczy - Prof. Henryk Cioch, Katedra Prawa Cywilnego KUL, specjalista prawa spółdzielczego

Uczestnicy spotkania wskazywali na ścisły związek ubóstwa i wykluczenia finansowego w Polsce

Podczas debaty „Usługi finansowe dla wszystkich Polaków” prof. Henryk Cioch, kierownik I Katedry Prawa Cywilnego KUL i prawnik specjalizujący się w prawie spółdzielczym, mówił o ważnej roli spółdzielczości zarówno w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu (np. w spółdzielniach socjalnych), jak i finansowemu.

– Bardzo istotny problem, o którym się nie mówi, to ludzie, którzy z powodu zbyt niskich dochodów przestają obsługiwać pożyczki. W przypadku banków i spółdzielni odsetki nie mogą przekraczać 20 proc. w skali roku. Provident pobiera do 20 proc. w skali miesiąca – mówił. Jego zdaniem m.in. z powodu takich praktyk liczba osób zagrożonych upadłością konsumencką szacowana jest na milion. A do tego dochodzą członkowie ich rodzin.

– Jednak ogłoszono tylko kilka upadłości, bo trzeba być bardzo bogatym, by to zrobić – uważa prof. Cioch. Podkreśla, że Polacy nie chcą tracić dachu nad głową. – By zaś skorzystać z upadłości, trzeba mieszkanie sprzedać i pozostawia się tylko pieniądze na roczny czynsz. Potem zostaje tylko ulica lub altana. Podkreślał też rolę, jaką dla mniej zamożnych Polaków pełnią spółdzielcze kasy działające niezarobkowo. – Cały zysk przeznaczają na rozwój i edukację prowadzone w ramach fundacji oraz Instytutu Stefczyka – mówił.

Młodzi ludzie nie zastanawiają się nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8563

Spis treści
Zamów abonament