Komornicy: niebezpieczne rozwiązania
Zwolennicy zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji zapomnieli, że bezpieczeństwo obrotu gospodarczego to jeden z fundamentów wolnego rynku – pisze profesor prawa Marek Kalinowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
W prowadzone rozwiązania grożą paraliżem postępowań egzekucyjnych, a niezależnie od tego sądy będą musiały się przygotować na rozpatrywanie tysięcy wniosków o obniżenie opłaty egzekucyjnej.
Komornik to zawód, który nie cieszy się sympatią. Tak samo zresztą wielu Polaków nie przepada za strażnikami miejskimi nakładającymi blokady na koła ani za policjantami z drogówki. Żaden polityk nie nawołuje jednak, by z tej przyczyny tak ograniczyć budżet tych formacji, aby nie mogły skutecznie wykonywać swoich zadań. W wypadku komorników tak się właśnie stało. Uchwalona w lutym bieżącego roku, a czekająca na podpis prezydenta nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stwarza realne zagrożenie dla skutecznego wykonywania wyroków sądowych.
Politycy, którzy forsowali kontrowersyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta