Trudno rozliczyć bezpłatne poręczenie
Wspólnicy często gwarantują spłatę kredytu udzielonego spółce. Dotychczas fiskus potwierdzał, że takie postępowanie nie wywołuje skutków podatkowych
Nie znaczy to jednak, że nie warto występować z wnioskami o interpretację w tej sprawie.
Nieodpłatne świadczenia to jedna z częstszych przyczyn sporów podatników z organami podatkowymi. Trzeba też pamiętać, że w przeszłości zdarzały się już sytuacje, kiedy to fiskus zmieniał zdanie co do sposobu rozumienia przepisów regulujących nieodpłatne świadczenia.
Przykładami są świadczenia medyczne dla pracowników czy zorganizowanie przez pracodawcę dojazdu do pracy. Co prawda dotyczą ustawy o PIT, ale tam przyczyna sporu jest podobna jak w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.
W obu przypadkach podstawowym problemem jest bowiem ustalenie znaczenia pojęcia „otrzymanych świadczeń”.Poza tym organy podatkowe mają pewne podstawy do zmiany stanowiska w sprawie nieodpłatnych poręczeń.
Są nimi niekorzystne dla podatników wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie, np. orzeczenie z 26 stycznia 2010 r. (II FSK 1417/08) oraz rozstrzygnięcie z 18 grudnia 2009 r. (II FSK 1156/08).
Decyduje kodeks cywilny
Problem najłatwiej przedstawić na przykładzie jednej z ostatnich opublikowanych odpowiedzi w tej sprawie – pisma Izby Skarbowej w Warszawie z 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta