Zbiornikowce starożytności
Po zwycięstwie nad Kartaginą jedynymi przeciwnikami Rzymian na morzu pozostali piraci. Zagrażali oni dostawom zboża do Rzymu, w którym przeciętna czteroosobowa rodzina zjadała rocznie ok. 800 kg zboża. 200 tys. rzymskich rodzin otrzymywało bezpłatnie zboże, łącznie ok. 80 tys. ton – piątą część rocznych dostaw.
Każdego roku do obsługujących Rzym portów w Ostii i Pozzuoli przypływały statki z 400 tys. ton ziarna, z tego – jak miał powiedzieć Agryppa – jedna trzecia z Egiptu. Reszta z Afryki Północnej, Sycylii, Sardynii.
Według historyków po uwzględnieniu zawieszenia żeglugi w czasie czterech zimowych miesięcy każdego żeglownego dnia było to przeciętnie pięć statków o ładowności 350 ton. Ruch w portach był bardzo duży, bo trzeba jeszcze pamiętać o jednostkach przypływających m.in. z winem, rybami, granitem, marmurem, towarami luksusowymi i dzikimi zwierzętami.
W latach republiki statki ze zbożem dla Rzymu wpływały do portu w Pozzuoli, w Zatoce Neapolitańskiej. Kolejne dwa dni żeglugi dzieliły Pozzuoli od Ostii, portu nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta