Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbiornikowce starożytności

06 marca 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski

Po zwycięstwie nad Kartaginą jedynymi przeciwnikami Rzymian na morzu pozostali piraci. Zagrażali oni dostawom zboża do Rzymu, w którym przeciętna czteroosobowa rodzina zjadała rocznie ok. 800 kg zboża. 200 tys. rzymskich rodzin otrzymywało bezpłatnie zboże, łącznie ok. 80 tys. ton – piątą część rocznych dostaw.

Każdego roku do obsługujących Rzym portów w Ostii i Pozzuoli przypływały statki z 400 tys. ton ziarna, z tego – jak miał powiedzieć Agryppa – jedna trzecia z Egiptu. Reszta z Afryki Północnej, Sycylii, Sardynii.

Według historyków po uwzględnieniu zawieszenia żeglugi w czasie czterech zimowych miesięcy każdego żeglownego dnia było to przeciętnie pięć statków o ładowności 350 ton. Ruch w portach był bardzo duży, bo trzeba jeszcze pamiętać o jednostkach przypływających m.in. z winem, rybami, granitem, marmurem, towarami luksusowymi i dzikimi zwierzętami.

W latach republiki statki ze zbożem dla Rzymu wpływały do portu w Pozzuoli, w Zatoce Neapolitańskiej. Kolejne dwa dni żeglugi dzieliły Pozzuoli od Ostii, portu nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8566

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament