Sposób na zmianę zarządcy w dużej wspólnocie
Tam, gdzie jest wielu właścicieli lokali, mogą oni podjąć uchwałę w sprawie zmiany firmy zarządzającej, głosując przez pełnomocników
Takie problemy występują w ogromnych wielobudynkowych wspólnotach, które powstały w wyniku przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych.
W praktyce w domach budowanych przez deweloperów zarządcę dla wspólnoty wybiera deweloper, powierzając tę intratną funkcję np. swojej spółce córce czy innej osobie lub firmie z nim powiązanej. Tak też zrobił jeden z warszawskich deweloperów po wybudowaniu ośmiu budynków z 250 mieszkaniami.
Sposób zarządu w tej ogromnej wielobudynkowej wspólnocie został ustalony na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z 1994 r. o własności lokali, tj. w umowie o ustanowienie odrębnej własności lokalu zawartej z nabywcą pierwszego lokum. Zapisano w niej, że zarząd powierza się wskazanej imiennie Agnieszce A. prowadzącej działalność gospodarczą w tym zakresie pod firmą Amal. Taki sposób zarządu nieruchomością stał się obowiązujący dla wszystkich kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta