Apokalipsa według Jana Lebensteina
Szyfr Lebensteina” – świetny tytuł ma ten album; tytuł zaczerpnięty z poprzedzającego reprodukcje obrazów i rysunków eseju Marka Nowakowskiego o życiu i sztuce zmarłego w 1999 roku artysty: wiecznie poszukującego, indywidualnego, osobnego. Niesłychanie polskiego
„Panowało błędne przekonanie wśród wielu egzegetów jego twórczości, jakoby był artystą pogrążonym w mrokach swej ciemnej wyobraźni, wizjonerem oderwanym od realności. Twardo stąpał po ziemi” – twierdzi Marek Nowakowski i absolutnie ma rację, o czym przekonują pomieszczone w albumie ilustracje. Nie tylko karykatury polityczne, bezpośrednio odnoszące się do m.in. Marca ,68, agresji państw-członków Układu Warszawskiego na Czechosłowację, inwazji sowieckiej na Afganistan, stanu wojennego w Polsce, pacyfikacji Wujka i rządów generała Jaruzelskiego. Także świetne ilustracje do „Księgi Hioba”, do „Folwarku zwierzęcego” Orwella, opowiadań swego przyjaciela Gustawa Herlinga-Grudzińskiego publikowanych w „Plusie Minusie”, rysunki sarmackie.
Artysta wychował się w Brześciu. „Polska na swoich wschodnich rubieżach. Mocne to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta