Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apokalipsa według Jana Lebensteina

06 marca 2010 | Plus Minus | Krzysztof Masłoń
Baranek z nagrobka Jana Lebensteina na Starych Powązkach, znany z witraża „Apokalipsa” z sali spotkań Centrum Dialogu ojców pallotynów przy rue Surcouf w Paryżu. „Ascetyczny w wyrazie – pisze o nim Marek Nowakowski.  – Przycupnięty. Łagodny i wyrozumiały. Bardzo czytelny”.
źródło: IPN
Baranek z nagrobka Jana Lebensteina na Starych Powązkach, znany z witraża „Apokalipsa” z sali spotkań Centrum Dialogu ojców pallotynów przy rue Surcouf w Paryżu. „Ascetyczny w wyrazie – pisze o nim Marek Nowakowski. – Przycupnięty. Łagodny i wyrozumiały. Bardzo czytelny”.

Szyfr Lebensteina” – świetny tytuł ma ten album; tytuł zaczerpnięty z poprzedzającego reprodukcje obrazów i rysunków eseju Marka Nowakowskiego o życiu i sztuce zmarłego w 1999 roku artysty: wiecznie poszukującego, indywidualnego, osobnego. Niesłychanie polskiego

„Panowało błędne przekonanie wśród wielu egzegetów jego twórczości, jakoby był artystą pogrążonym w mrokach swej ciemnej wyobraźni, wizjonerem oderwanym od realności. Twardo stąpał po ziemi” – twierdzi Marek Nowakowski i absolutnie ma rację, o czym przekonują pomieszczone w albumie ilustracje. Nie tylko karykatury polityczne, bezpośrednio odnoszące się do m.in. Marca ,68, agresji państw-członków Układu Warszawskiego na Czechosłowację, inwazji sowieckiej na Afganistan, stanu wojennego w Polsce, pacyfikacji Wujka i rządów generała Jaruzelskiego. Także świetne ilustracje do „Księgi Hioba”, do „Folwarku zwierzęcego” Orwella, opowiadań swego przyjaciela Gustawa Herlinga-Grudzińskiego publikowanych w „Plusie Minusie”, rysunki sarmackie.

Artysta wychował się w Brześciu. „Polska na swoich wschodnich rubieżach. Mocne to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8566

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament