Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groźne skutki niefrasobliwości internautów

09 marca 2010 | Dobra firma | Barbara Mejssner

Pracownicy opowiadający o sobie i firmie na portalach społecznościowych mogą wyrządzić wielkie szkody. Ale blokowanie dostępu do takich serwisów niewiele da. Lepiej zorganizować dla załogi szkolenie

W Polsce bezpieczeństwo informacji kojarzy się niemal wyłącznie z ochroną danych niejawnych czy też ustawowym obowiązkiem ochrony danych osobowych. Dlatego firmy – chcąc być w zgodzie z ustawami – inwestują w zabezpieczenia techniczne, zapominając o czynniku ludzkim.

A to właśnie pracownicy z reguły ponoszą winę za wyciek danych. Do ich częstych grzechów należy samowolna instalacja programów i nagminne wykorzystywanie firmowej sieci do innych celów niż służbowe.

Pracownicy bardzo często bez zastanowienia dzielą się różnymi informacjami w serwisach społecznościowych, takich jak np.: LinkedIn, Goldenline, Facebook, Grono, Flickr, Profeo czy Nasza-Klasa. Wiele osób odwiedza te serwisy i ma tam swoje profile.

Z opracowania „Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2009 roku, PBS DGA”, przygotowanego dla UKE, wynika, że ponad 30 proc. polskich internautów codziennie korzysta z serwisów społecznościowych. Dwie trzecie osób z tej grupy robi to najczęściej w domu, ale reszta w miejscu zatrudnienia.

Charakter portali sprawia, że coraz więcej ludzi umieszcza tam wiadomości zarówno o swoim życiu prywatnym, jak i służbowym. Często są to dane, które powinny podlegać ochronie. Mało tego, pracownicy nie mają świadomości, że postępują niewłaściwie.

Według raportu Deloitte aż 47 proc. uważa, że informacje o kontaktach biznesowych (prezentowane np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8568

Spis treści
Zamów abonament