Ankieta medyczna ważna dla obu stron
Zakład ubezpieczeń nie mógł odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy ubezpieczony dowiedział się o chorobie dopiero po podpisaniu umowy
Zakład ubezpieczeń powinien zadbać o to, by formularz oferty czy inne pismo, w którym zapytał on przed zawarciem umowy o okoliczności uzależniające wypłatę odszkodowania, został wypełniony starannie, z rozwagą i bez nadmiernego pośpiechu. Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego z 4 marca 2010 r.
Na wypadek poważnej umowy
Warunkiem udzielenia kredytu hipotecznego, który otrzymał Radosław K. w Banku PKO SA, było dodatkowe zabezpieczenie w postaci cesji wierzytelności z umowy ubezpieczenia na życie na kwotę 148 tys. zł. Radosław K., zawierając w styczniu 2004 r. tę umowę, skorzystał z oferty ubezpieczyciela Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA Viena Insurence Group i dodatkowo zawarł z nim m.in. indywidualną umowę ubezpieczenia na wypadek poważnej choroby. W związku z tymi umowami wypełniona została ankieta medyczna zawierająca informacje istotne dla ryzyka, jakie ponosi ubezpieczyciel.
Na początku 2005 r. Radosław K. przeprowadził rutynowe badania lekarskie. Okazało się, że ich wyniki są złe. Otrzymał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta