Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem, gdy wójt odchodzi, zastępca zostaje

09 marca 2010 | Dobra firma | Michał Cyrankiewicz

Tylko odwołanie wójta ze stanowiska w trakcie kadencji skutkuje rozwiązaniem z mocy prawa stosunku pracy z jego zastępcą. Sąd Najwyższy nie dopuszcza bowiem możliwości powołania zastępcy na czas trwania kadencji

Każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma wyłączną kompetencję do powołania i odwołania swojego zastępcy (zastępców). Ustawa o samorządzie gminnym pozostawia wójtom w tym zakresie całkowitą swobodę, ograniczając jedynie liczbę wicewójtów.

Przepis art. 26a ust. 2 stanowi mianowicie, że w gminach do 20 tys. mieszkańców może być jeden zastępca, w tych, w których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys. – dwóch, trzech zastępców można powołać w jednostkach liczących do 200 tys. mieszkańców, a w gminach, w których liczba mieszkańców przekracza 200 tys., wójt może mieć maksymalnie czterech zastępców.

Powołanie zastępcy następuje w drodze zarządzenia. W przypadku gdy określona przez wójta liczba jego zastępców jest większa niż jeden, w zarządzeniu wójt wskazuje imiennie pierwszego i kolejnych zastępców.

Bez szczególnej ochrony

Zastępca wójta jest obecnie obok skarbnika jedynym pracownikiem samorządowym, którego stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8568

Spis treści
Zamów abonament