Przedsiębiorcy trudno będzie podważyć wielkość opłat
W dużych miastach większość atrakcyjnych działek jest oddanych w użytkowanie wieczyste. Korzystanie z takiego gruntu kosztuje, i to niemało. Prawdziwym utrapieniem są jednak podwyżki
Tego typu grunty są własnością samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. W pierwszym wypadku gminę reprezentuje wójt, burmistrz, prezydent miasta, w drugim – starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.
Za korzystanie z gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste pobierają oni dwa rodzaje opłat: jednorazową tzw. pierwszą opłatę oraz roczne opłaty (art. 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami).
Jednorazową opłatę wnosi się wtedy, gdy po raz pierwszy dochodzi do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. Wynosi ona od 15 do 25 proc. ceny gruntu ustalonej i musi być zapłacona najpóźniej w dniu zawarcia umowy.
Natomiast opłaty roczne użytkownik wieczysty uiszcza przez cały czas użytkowania. Ich wysokość zależy od określonego w umowie celu, na jaki oddano grunt w użytkowanie (patrz ramka).
Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku, z wyjątkiem tego roku, w którym ustanowiono użytkowanie wieczyste – wtedy się nie płaci.
Gdyby natomiast doszło do wygaśnięcia użytkowania wieczystego, to opłata roczna za rok, w którym prawo wygasło, podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.
Zasady ustalania należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta