Kary pieniężne są limitowane
Nie tylko wykaz przewinień, za które pracownik może zostać finansowo ukarany, jest ściśle określony. To samo dotyczy wysokości tej sankcji oraz sposobu jej ściągnięcia z pensji
W procesie pracy obowiązują pewien porządek i organizacja, których każdy pracownik powinien przestrzegać, choćby ze względu na bezpieczeństwo własne i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy. Niektóre zachowania podwładnych mogą jednak ten ład naruszać.
Za złamanie firmowej dyscypliny pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową. Pracodawca ma prawo ukarać go naganą, upomnieniem, a nawet sankcją pieniężną.
Lista zamknięta
Kodeks pracy w art. 108 wymienia enumeratywnie rodzaje przewinień, za które grozi kara finansowa. Jest to lista zamknięta. I tak może być nałożona za:
- nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub
- spożywanie alkoholu w czasie pracy
Kara pieniężna zarówno za jedno przewinienie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może przekraczać wysokości jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu ewentualnych innych przymusowych potrąceń, wynikających z kodeksu pracy.
Wpływów z kar pieniężnych pracodawca nie może przeznaczyć na własne potrzeby, lecz na poprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta