Administracja zwalnia pracowników
Kilkanaście tysięcy pracowników jednostek obsługujących urzędy publiczne może wkrótce stracić zajęcie
Chodzi o pracowników tzw. zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych.
W większości wypadków są to podmioty na co dzień zarządzające np. w imieniu samorządów lokalami komunalnymi, zajmujące się wywozem śmieci, oczyszczaniem ścieków. Z drugiej jednak strony pod nazwą zakładów budżetowych funkcjonują przeróżne ośrodki rekreacyjne, hotele, restauracje i klubokawiarnie, które mogą teraz zostać sprywatyzowane, tak by odciążyły budżet państwa.
Związkowcy szacują, że obecnie waży się los przeszło 17 tys. zatrudnionych
W myśl art. 100 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1241) umowy z pracownikami likwidowanych jednostek zostały rozwiązane 31 grudnia 2009 r., a zadania gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych, w których byli zatrudnieni, zostały przejęte przez macierzyste jednostki samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta