Wyjście podwładnego do lekarza pod kontrolą
Pracownik, który opuszcza stanowisko, powinien mieć na to zgodę pracodawcy. Jej brak może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym
Pracownik przychodzi do firmy, przez jakiś czas wykonuje obowiązki, a następnie, nikogo nie informując, opuszcza miejsce pracy. Następnego dnia do przełożonego trafia na biurko kilkudniowe zwolnienie lekarskie.
Pierwszy dzień niezdolności do zadań przypada na ten, w którym podwładny wyszedł w trakcie pracy. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się szef? Z jednej strony bowiem pracownik samowolnie opuścił zakład, z drugiej – należycie, zgodnie z prawem pracy, usprawiedliwił nieobecność.
Wbrew obowiązkom
Przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie to jeden z podstawowych obowiązków pracownika. Określa go art. 100 § 2 pkt 1 k.p. Nie ulega wątpliwości, że ten, kto bez jakiegokolwiek zawiadomienia opuszcza zakład, łamie podstawowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta