Przekształcenie bez zwolnień
Częściowa lub całkowita likwidacja placówki uzasadnia rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem i wypłatę odprawy na podstawie przepisów Karty nauczyciela tylko, gdy zadania wykonywane przez tego nauczyciela nie podlegają przekazaniu innej placówce
Jak wynika z treści art. 20 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) dyrektor szkoły w razie całkowitej jej likwidacji rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy.
Z kolei jak wynika z treści ustępu 2 omawianego artykułu, nauczycielowi mianowanemu, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu likwidacji placówki, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Natomiast nauczycielom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, z którymi stosunek pracy rozwiązano z powodu likwidacji placówki, przysługują świadczenia określone w przepisach ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).
Zasady przyznawania odpraw
Obowiązek zapłaty odszkodowania spoczywa na likwidowanej placówce. Może być jednak przejęty przez organ prowadzący szkołę (wyrok SN z 2 października 2002 r., I PKN 609/01).
Nie w każdym jednak przypadku likwidacji placówki oświatowej powstaje obowiązek zapłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta