Uchwałę może podjąć zarząd
W umowie spółki z o.o. może znaleźć się klauzula upoważniająca zarząd do podwyższenia kapitału. Umocowanie to powinno być precyzyjne i jednoznaczne
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) dopuszcza przeprowadzenie tej operacji na kilka sposobów. Jednym z najczęściej stosowanych jest podwyższenie kapitału na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki.
Instytucja ta, uregulowana w art. 257 k.s.h., zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim odformalizowaniu procedury (w takim przypadku nie jest konieczne zaprotokołowanie uchwały w sprawie podwyższenia przez notariusza, uchwała taka może być podjęta w trybie głosowania pisemnego, do jej podjęcia zaś nie jest wymagane uzyskanie kwalifikowanej większości 2/3 głosów).
Ponadto wyłączenie obowiązkowego udziału notariusza przy czynnościach związanych z podwyższeniem pozwala spółce na obniżenie kosztów takiej operacji.
Dwa schematy...
W „klasycznym” modelu omawiana procedura podwyższenia kapitału zakładowego może przebiegać według jednego z dwóch schematów:
1) na podstawie upoważnienia zawartego w umowie spółki przewidującego maksymalną wysokość i termin podwyż-szenia kapitału zakładowego wspólnicy spółki podejmują uchwałę (bezwzględną większością głosów) określającą wysokość, o jaką kapitał zakładowy zostaje podwyższony, ilość udziałów obejmowanych przez poszczególnych wspólników oraz rodzaj wkładów, które wspólnicy są zobowiązani wnieść na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta