Nie zawsze wina spadnie na członka zarządu lub wspólnika
Przepisy nie wskazują, kto w firmie odpowiada za ceny transferowe. Można jednak przyjąć, że w przypadku osób fizycznych są to podatnicy, a w spółkach w praktyce osoby odpowiedzialne za rozliczenia
W dużej mierze zależy to od struktury danej organizacji. Obszar cen transferowych może należeć do kompetencji biura zarządu, pionu księgowości, kontrolingu i finansów, pionu prawnego lub podatkowego. Opracowania dotyczące cen transferowych, takie jak polityka lub procedury, dokumentacje podatkowe itp., jak wynika z obserwacji, zatwierdzane są w większych firmach na posiedzeniu zarządu; w mniejszych – przez dyrektorów zarządzających finansami i podatkami lub przez głównych księgowych.
Kto może odpowiadać
Odpowiedzialność osobista za wywiązywanie się przez osobę prawną z obowiązków w zakresie cen transferowych wynika z przepisów ordynacji podatkowej i innych ustaw, w tym kodeksu karnego skarbowego.
Ostatecznie za zaległości podatkowe podatnika – spółki kapitałowej, w tym powstałe w wyniku stosowania cen transferowych, odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie zarządu jako tzw. osoby trzecie. W spółkach osobowych – wspólnicy spółek cywilnych, jawnych, partnerskich oraz komplementariusze spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. W przypadku pozostałych osób prawnych są to członkowie organów zarządzających tymi osobami.
Niebędący członkami zarządu: dyrektorzy finansowi, główni księgowi, dyrektorzy ds. podatków, specjaliści ds. podatków itd. nie odpowiadają jako osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta