Zarząd może potwierdzić umowę zawartą przed laty
Rezygnujący z członkostwa w spółdzielni może przekazać swą wierzytelność z tytułu zwrotu należnych mu udziałów na rzecz innego członka
Dopuszczalność takiego przekazu potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 15 kwietnia 2010 r. (III CSK 544/09).
Odnowienie długu i przekaz
Początek sprawie dała umowa odnowienia długu zawarta 19 listopada 2001 r. między firmą Kuchnia Polska – Dom Inwestycyjny SA a jej wierzycielem Krzysztofem W. Na jej podstawie Krzysztof W. miał przejąć przysługujące spółce udziały ponadobowiązkowe Rolniczej Korporacji Spółdzielczej o wartości 2 mln 450 tys. zł. Spółka zaś jako dłużnik uzyskała umorzenie do tej kwoty części wierzytelności, jaką miał wobec niej Krzysztof W.
Tego samego dnia spółka złożyła spółdzielni oświadczenie o rezygnacji z członkostwa i wniosła o zarachowanie swej wierzytelności z racji należnego jej zwrotu udziałów na poczet udziału członkowskiego Krzysztofa W.
Krzysztof W. 22 listopada 2001 r. złożył deklarację członkowską i zadeklarował wniesienie udziałów za 2 mln 450 tys. zł. Spółdzielnia w uchwale podjętej w tym samym dniu przyjęła rezygnację spółki i zarachowała jej udziały na rzecz Krzysztofa W., który już wcześniej był jej członkiem.
Spółdzielnia odmawia zwrotu udziałów
W 2005 r. Krzysztof W. po pozbawieniu go członkostwa w spółdzielni zażądał zwrotu wpłaty na udziały. Spółdzielnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta