Ile jest warte przedwojenne 100 złotych
Nie budzi żadnych kontrowersji ciągłość państwa polskiego od 1918 roku do chwili obecnej. W konsekwencji nie powinno też być wątpliwości, iż mamy do czynienia z ciągłością systemu walutowego – pisze wspólnik, Kancelaria Gessel Koziorowski
Od 1924 roku jednostką płatniczą w Polsce pozostaje złoty polski. Trzeba jednak pamiętać, że na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z 27 lipca 1949 roku o zaciąganiu nowych i określaniu wysokości nieumorzonych zobowiązań pieniężnych nastąpiło przeliczenie dawnych złotych na nowe złote według parytetu 1:1, a spłata wszelkich zobowiązań powstałych przed wejściem w życie dekretu miała następować w banknotach emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia zobowiązań wyrażonych w złotych polskich, powstałych przed II wojną światową, ale również z powodu ustalenia kapitałów zakładowych spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością powstałych przed II wojną światową, szczególnie że wiele z nich próbuje się obecnie reaktywować.
Dalsza część tekstu poświęcona jest spółkom akcyjnym, chociaż identyczne zasady dotyczą spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Reaktywacja
Dla przypomnienia: osoby decydujące się na wskrzeszenie działalności przedwojennych spółek akcyjnych podejmują odpowiednie działania w celu kwestionowania decyzji nacjonalizacyjnych i uzyskania odszkodowania, względnie pozyskania nieruchomości, w których księgach wieczystych te spółki wpisane są jako właściciele lub zostały z nich wykreślone jako właściciele w sposób niezgodny z prawem. Aby działania takie dawały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta