Fiskusa wolno ponaglać i skarżyć się na opieszałość
Możemy przeciwdziałać opieszałości urzędników niedotrzymujących terminów załatwiania spraw, korzystając z prawa do ponaglenia i ze skargi do sądu administracyjnego na ich bezczynność
Prawo do ponaglenia przysługuje nam, jeżeli sprawa nie została załatwiona w terminie (określonym w ordynacji dla załatwienia sprawy w I i II instancji), w tym również w nowym terminie wyznaczonym przez rozpatrującego sprawę po przekroczeniu terminu pierwotnego.
Od nas zależy, czy skorzystamy z tego prawa po upływie pierwszego terminu załatwienia sprawy, czy dopiero gdy minie nowy, dodatkowy termin.
Z ponagleniem występuje się do organu podatkowego wyższego stopnia, czyli izby skarbowej, a gdy chodzi o tzw. podatki samorządowe (np. od nieruchomości, rolny, od środków transportowych) – do samorządowego kolegium odwoławczego. Jeśli sprawa nie została załatwiona w terminie przez dyrektora izby skarbowej albo izby celnej, służy ponaglenie do ministra finansów.
W ramach uprawnień nadzorczych
Organ nadrzędny (izba, samorządowe kolegium, minister) w razie uznania ponaglenia za uzasadnione musi wyznaczyć dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządzić wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych opieszałości, a razie potrzeby podjąć środki zapobiegające naruszeniu terminów załatwiania spraw w przyszłości (art. 141 ordynacji). Uczyni to w ramach uprawnień nadzorczych przysługujących mu z racji zwierzchnictwa organizacyjnego i służbowego.
Jeśli jednak stanowisko organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta