Jak wykorzystać spółkę celową do startu w przetargu
Nowe regulacje dotyczące spełniania warunków pozwalają firmom ograniczyć ryzyko związane z realizacją inwestycji. Niestety, niosą też ze sobą zagrożenie dla zamawiających
Zgodnie z nowelizacją prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) wykonawca w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu może polegać na wiedzy, doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów (art. 26 ust. 2b pzp).
Bez znaczenia jest tu charakter powiązań łączących wykonawcę i inny podmiot. Nowe zasady obowiązują we wszystkich przetargach rozpoczętych po 21 grudnia 2009 r.
Łatwiej spełnić warunki
Zmiany stanowią ułatwienie dla wykonawców ubiegających się o zamówienia na usługi lub roboty budowlane o złożonym charakterze, w których kluczowymi elementami są doświadczenie i potencjał osobowo-techniczny z różnych dziedzin lub posiadany wyłącznie przez firmy zagraniczne.
O ile dotychczas w celu spełniania warunków udziału w takim postępowaniu konieczne było utworzenie konsorcjum, o tyle dziś wystarczy, że ofertę złoży jeden tylko wykonawca wyposażony w zobowiązanie innych podmiotów o udostępnieniu mu określonego potencjału.
Przepisy nie przesądzają, w jaki sposób zobowiązanie to ma zostać wyrażone, wskasują jedynie na formę pisemną jako jeden z możliwych sposobów udowodnienia, że określone zasoby zostaną oddane wykonawcy na czas realizacji zamówienia.
Prawdziwi wykonawcy w cieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta